«Ερυθρόλευκο» το πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Με τον Λοτζέσκι να ξεχωρίζει, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 55-45 του Παναθηναϊκού στο άδειο από κόσμο ΣΕΦ (λόγω τιμωρίας) στο πρώτο ντέρμπι των «αιωνίων» με το οποίο έπεσε και η αυλαία της 1ης αγωνιστικής στην Α1.

Ο Αμερικανός με 14 πόντους ήταν το πρώτο βιολί για τους πρωταθλητές κόσμου, ενώ πολύ καλά πήγαν και οι Πρίντεζης και Σλούκας. Από την άλλη πλευρά ο Διαμαντίδης πέτυχε 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μαυροκεφαλίδης και Παππάς.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα μέτριο ως κακό παιχνίδι, που έμοιαζε περισσότερο με ματς προετοιμασίας παρά με ντέρμπι πρωταθλήματος καθώς οι άδειες εξέδρες επηρέασαν τους παίχτες που δεν έπιασαν ψηλά στάνταρ απόδοσης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας μικρό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-13) και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ματς ήταν ντέρμπι με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν το εικοσάλεπτο με 29-27. Βασικός πρωταγωνιστής ήταν ο Λοτζέσκι που με 8 πόντους έδωσε διαφορά στους γηπεδούχους (22-14). Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού είχε κύριους εκφραστές τους Φώτση και Διαμαντίδη που έφεραν τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ  με επί μέρους 10-0  για το 22-24.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους «ερυθρόλευκους» να ξεφεύγουν με +5 (36-31) αλλά και να φτάνουν και στο +9 (40-31) με τον Διαμαντίδη να προσπαθεί μόνος του να κρατήσει όρθιο τον Παναθηναϊκό. Τελικά η πλάστιγγα έγειρε στο πλευρό των γηπεδούχων που πήραν τη νίκη με 10 πόντους διαφορά (55-45).

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-27, 44-36, 55-45

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ (1), Ντάντσον 3, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 9 (1), Σίμμονς 2, Λοτζέσκι 14 (1), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 5 (2), Μάντζαρης 6 (2).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 2, Μπατιστ 2, Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 1, Λάσμε 2, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 16 (2), Γκιστ, Παππάς 6, Ματσιούλις.