Μουντομπάσκετ: Αήττητη στην επόμενη φάση η εθνική

Την πρώτη θέση στον όμιλό της κατέκτησε η εθνική στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη νίκησε την Αργεντινή με 79-71 και συμπλήρωσε πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Αντίπαλος της εθνικής για τη φάση των «16» θα είναι η Σερβία, η οποία τερμάτισε τέταρτη στον όμιλό της.

Η ελληνική άμυνα κατάφερε να κρατήσει στους 71 πόντους την Αργεντινή, που έχει μέσο όρο 87 πόντους στη διοργάνωση. Επίσης είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, ενώ καθοριστική ήταν και η ευστοχία της στα τρίποντα. Για ακόμη μια φορά εντυπωσίασε ο Καλάθης, ο οποίος ήταν ο ηγέτης της εθνικής στην οργάνωση του παιχνιδιού.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο (28-16), ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε να προηγείται 19 πόντους. Ωστόσο, η Αργεντινή δεν εγκατέλειψε τον αγώνα και στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους. Σε αυτό το σημείο, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έδειξε ψυχραιμία και κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους οκτώ πόντους.