Πρόκριση στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης, στο Βελιγράδι, για την εθνική ομάδα των νεανίδων

Σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης, που φιλοξενείται στο Βελιγράδι, για την εθνική ομάδα των νεανίδων.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αναδείχθηκε ισόπαλο 9-9 με την Αυστραλία και προκρίθηκε απευθείας στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης, όπου θ΄ αντιμετωπίσει την νικήτρια του αγώνα Ρωσία-Καζακστάν.

Οι νεαρές διεθνείς, προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο και το ημίχρονο έληξε 3-3.

Ακολούθως η εθνική μας πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά η Αυστραλία ισοφάρισε σε 5-5 και 6-6. Κάπως έτσι κύλησε μέχρι το τέλος ο αγώνας που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 9-9 και την Ελλάδα στην πρώτη θέση του ομίλου με καλύτερη διαφορά τερμάτων από την αντίπαλο της.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 3-3, 3-3

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Αρχοντάκη, Φουντωτού, Νίνου Π., Λούδη 1, Κανετίδου 1, Γιαννοπούλου, Νίνου Ε., Μυριοκεφαλιτάκη 4, Κατσιμπρή 1, Δούλη 1, Κοντονή 1, Μπιτσάκου, Γιαννακέα.