32ος Ιστορικός Μαραθώνιος της Αθήνας- Πλήθος κόσμου εξέφρασε την συμπαράσταση στον αγώνα των εργαζομένων της ΕΡΤ.

Με ρεκόρ συμμετοχών και διαδρομής, πραγματοποιήθηκε ο 32ος Ιστορικός Μαραθώνιος της Αθήνας, αφιερωμένος στη μνήμη του μεγάλου αγωνιστή της Ειρήνης, Γρηγόρη Λαμπράκη.

Το παρόν έδωσαν 3.500 δρομείς που μετείχαν στους αγώνες, της σπουδαίας διοργάνωσης. Η εκκίνηση της αυθεντικής διαδρομής, δόθηκε από τον Μαραθώνα και ο τερματισμός έγινε στο Παναθηναϊκό στάδιο.

Πλήθος κόσμου, που πήρε μέρος στο Μαραθώνιο, πέρασε απέναντι από το Ραδιομέγαρο της ΕΡΤ, στην Αγία Παρασκευή, έξω από τα γραφεία της ΕRTOPEN.
Δεν παρέλειψε να εκφράσει την αμέριστη συμπαράσταση, στον αγώνα που δίνουμε οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ, προκειμένου να παραμείνει η πραγματική Δημόσια Ραδιοτηλεόραση, ανοιχτή και ζωντανή στην ελληνική κοινωνία. Μας ενθάρρυναν να συνεχίσουμε, τονίζοντας ότι πλησιάζει η ώρα της δικαίωσης.
Στο αγωνιστικό μέρος,ο Κενυάτης Φέλιξ Κάντι, κατέρριψε το ρεκόρ της αυθεντικής διαδρομής,που κρατούσε 10 χρόνια. Βελτίωσε το 2.10.55, που είχε πετύχει ο Ιταλός
Στέφανο Μπαλντίνι, το 2004, στους Ολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας. Ο Κενυάτης διήνυσε την απόσταση των 42.195 μέτρων σε χρόνο 2.10.37.
Νικήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η Κενυάτισα Ναόμι Μάγιο με 2.41.06. Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, νικητής αναδείχθηκε για δεύτερη φορά, ο Χριστόφορος Μερούσης, πετυχαίνοντας χρόνο 2.25.15. Η Σοφία Ρήγα τερμάτισε πρώτη με 2.45.38.
Στην απόσταση των 10 χιλιομέτρων πρώτευσαν:ο Κώστας Γκελαούζος με 31.40 και η Αναστασία Καρακατσάνη με 35.29.
Στα 5 χιλιόμετρα, κέρδισε για τρίτη χρονιά, ο Κώστας Νακόπουλος με 15.26. Την ίδια απόσταση, κάλυψε πρώτη η Ελένη Θεοδωρακοπούλου σε χρόνο 17.39.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 10/11/2014 - 11:43