Περίπατος του Ολυμπιακού στο… ρινγκ του ΣΕΦ

Εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ απέναντι στη Γαλατασαράι την οποία νίκησε με 72-54 στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα, μόνο που το γήπεδο έμοιαζε με… ρινγκ στο φινάλε καθώς έπεσαν αρκετές «ψιλές» με πρωταγωνιστές τους Μπέγκιτς και Μενσά Μπονσού.

Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το φετινό αήττητο τους (μετρούν 17 συνεχόμενα παιχνίδια), εξασφάλισαν τη πρωτιά από τον όμιλο και σε αυτό τα ματς δεν ίδρωσαν για να φτάσουν στη νίκη.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με διάθεση να «καθαρίσουν» από νωρίς το ματς και πολύ γρήγορα το κατάφεραν καθώς πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ (32-22). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έμοιαζε να παίζει μόνος, αφού οι Τούρκοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων» και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ξεφύγει με +26 (59-35) και ουσιαστικά να μετατρέπουν το τελευταίο κομμάτι σε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Όπως ήταν φυσικό ο ρυθμός έπεσε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να διατηρί τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και τους παίχτες του Μπαρτζώκα να απολαμβάνουν το πάρτι που είχε στηθεί στην εξέδρα. Στο 37’ όμως το καλό κλίμα χάλασε με τους Μπέγκιτς και Μενσά Μπονσού να ανταλλάσουν μπουνιές για ένα ριμπάουντ (!) το ΣΕΦ μύριζε… μπαρούτι και χρειάστηκαν αρκετά λεπτά διακοπής για να ξαναρχίσει το ματς και να ολοκληρωθεί με τη νίκη του Ολυμπιακού με 72-54. Οι Μπέγκιτς, Πρίντεζης και Μπονσού που συνέπλακησαν αναμένεται να τιμωρηθούν με χρηματικό πρόστιμο όπως και ο Ολυμπιακός καθώς έπεσαν στο παρκέ αρκετά αντικείμενα.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-24, 59-35, 72-54

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Λο, Ντάνστον 18, Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 5 (1), Μπέγκιτς 8, Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 7 (1).

Γαλατασαράι (Αταμάν): Έρτσεγκ 2, Κοκσάλ 3, Χέρστον 2, Ακιόλ 3 (1), Αλντεμίρ 10, Μενσά-Μπονσού 7, Μάτσβαν 2, Αρόγιο 6, Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 9 (1), Ντόμερκαντ.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54