Νίκη-θρίλερ 105-103 του Ολυμπιακού στο Μόναχο

Ακάθεκτος συνεχίζει την πορεία του στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός που πήρε τη νίκη με 105-103 μέσα στο Μόναχο επί της Μπάγερν μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι. Σπανούλης και Περπέρογλου ξεχώρισαν από τους πρωταθλητές Ευρώπης απέναντι στους Γερμανούς που είχαν για κορυφαίους τους Ντιλέϊνι, Μπράϊαντ και Σάφαρτζικ, ο οποίος αστόχησε στο τελευταίο κρίσιμο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 50-59, 77-80, 103-105

Η ομάδα του Μπαρτζώκα διεύρυνε σε 19-0 το φετινό εκπληκτικό σερί της και μάλιστα έχοντας σημαντικές απουσίες κάτω από τα καλάθια που ουδόλως πάντως της στέρησαν τη νίκη, αφού αυτοί που αγωνίστηκαν με περίσσιο πάθος και καθαρό μυαλό στα τελευταία δευτερόλεπτα σήκωσαν στις πλάτες τους την ομάδα.

Καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα στο σκορ με τον Ντάνστον να τα πηγαίνει περίφημα κάτω από τη ρακέτα, ενώ στην επίθεση βοήθησε σημαντικά στο σκοράρισμα μαζί με τον Σπανούλη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 16-1 κατάφερε να γυρίσει το ματς παίρνοντας προβάδισμα με 70-67 με τρίποντες «βόμβες» από τον Μπράϊαντ, ενώ αμυντικά ο Πέσιτς προσπάθησε να εγκλωβίσει τους παίκτες του Ολυμπιακού με άμυνα ζώνης. Ωστόσο την κρίσιμη ώρα ο Περπέρογλου έδωσε πολλές λύσεις και στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα πήρε και πάλι προβάδισμα με 88-79!

Οι πεισματάρηδες Γερμανοί δεν τα παράτησαν ούτε τότε και με απανωτά τρίποντα των Σάφαρτζικ και κρίσιμα καλάθια του Στάϊγκερ πλησίασαν και πάλι στο σκορ.

Στα 10΄΄ πριν το δραματικό φινάλε ο Ντιλέϊνι με βολές ισοφάρισε σε 102-102, στην επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός κέρδισε φάουλ. Στις βολές ο Ντάνστον ευστόχησε στη μία από τις δύο, όμως το επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε ο Περπέρογλου που έκανε το 105-102! Οι Γερμανοί είχαν την τελευταία επίθεση και κέρδισαν φάουλ μόλις στα 2,5΄΄ πριν το τέλος: Ευστόχησαν (προφανώς επίτηδες) μόνον στην πρώτη βολή, πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, όμως σε νεκρό σχεδόν χρόνο ο Σάφαρτζικ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): Τράουτμαν 6, Χάμαν, Σάφαρτζικ 21 (5), Τόμπσον 7, Στάιγκερ 9, Μπένζινχ 5 (1), Ντιλέινι 22 (3), Σάβοβιτς 11, Τέιλορ 6 (1), Μπράιαντ 16 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (1), Λο 8, Ντάνστον 13, Σπανούλης 24 (4τρ., 7ασ.), Περπέρογλου 25 (3), Σλούκας 11 (3), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (2), Καββαδάς 6, Λοτζέσκι 5 (1.)

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54