Έχασε η εθνική 73-65 και ελπίζει σε θαύμα…

Σε ένα μικρό θαύμα ελπίζει πλέον η εθνική ομάδα για να προκριθεί στους 8 στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Ποιο είναι αυτό; Η αδιάφορη Ιταλία (έχει προκριθεί) να νικήσει την Ισπανία το απόγευμα της Δευτέρας και αφού προηγουμένως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικρατήσει της επίσης αδιάφορης λόγω πρόκρισης Κροατίας στο τελευταίο ματς της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης.

Σε αυτή τη περίπτωση η εθνική θα πάρει το εισιτήριο για τους «8» και οι «φούριας ρόχας» τον δρόμο της επιστροφής για την Ιβηρική χερσόνησο.

Τα πράγματα έφτασαν σε αυτό το σημείο μετά την ήττα της εθνικής από την διοργανώτρια Σλοβενία με 73-65.  Οι οχτώ πόντοι διαφορά δεν λένε την αλήθεια για το ματς καθώς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με κάτω χέρια η διαφορά είχε πάρει… αστρονομικά μεγέθη και με υπερπροσπάθεια που όμως δεν ήταν αρκετή, οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να την ροκανίσουν και να ελπίζουν σε θαύμα, αλλά…

Με εξαίρεση το ξεκίνημα του αγώνα όπου ο Σπανούλης με τέσσερις σερί πόντους έβαλε μπροστά την εθνική με 4-2,το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν έπιασε σε καμιά περίπτωση την απόδοση που είχε στο ματς με την Ισπανία. Οι Σλοβένοι με 11 σερί πόντους του Γκόραν Ντράγκιτς ξέφυγαν με 11-4 και έδειξαν ότι θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Οι διοργανωτές με όπλο την άμυνα τους έκαναν δύσκολη τη ζωή στους διεθνείς και ταυτόχρονα διεύρυναν την διαφορά υπέρ τους για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (13-26).

Τίποτα δεν άλλαξε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Έλληνες παίχτες εκτός ρυθμού και τους διοργανωτές να κάνουν πάρτι και να φτάνουν στο 27-43 στη λήξη του ημιχρόνου.

Ίδιο μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο με την Σλοβενία να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και τους παίχτες του Τρινκιέρι να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η διαφορά έφτασε στο -26 για την εθνική (36-62) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου και το μόνο που μπόρεσαν οι Έλληνες παίχτες ήταν με επί μέρους 6-0 να κλείσουν τη περίοδο με 46-62.

Αντίδραση χωρίς αντίκρισμα

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η εθνική έπαιξε σαν εθνική, με τους διεθνείς να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια για να ροκανίσουν τη διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Η εθνική κατάφερε να μαζέψει το σκορ και να πλησιάσει στους -6 (62-68) με τον Φώτση όμως ο Ντράγκιτς με νέο καλάθι 40 δεύτερα πριν το φινάλε έγραψε το 62-70 και κάπου εκεί εκμηδένισε τις ελπίδες των διεθνών για την ανατροπή. Η Σλοβένοι έφτασαν στη νίκη με 73-65 και έβαλαν σε περιπέτειες την εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-43, 46-62, 65-73

ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκέρι - 31/38β., 11/35διπ., 4/18τρ., 39ριμπ., 6ασ., 11λ., 4κλ., 6κ.): Σλούκας 6, Μπουρούσης 6, Ζήσης 13(1), Σπανούλης 21(2), Περπέρογλου 1, Φώτσης 5, Παπανικολάου 3, Καββαδάς, Καϊμακόγλου 3, Μπράμος 5, Πρίντεζης 2.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς - 21/29β., 14/43διπ., 8/22τρ., 47ριμπ., 11ασ., 11λ., 8κλ., 4κ.): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 10(1), Μπάλαζιτς, Γιοκσίμοβιτς 5(1), Μούριτς 7(1), Νάχμπαρ 5(1), Γκ. Ντράγκιτς 28(3), Ζ. Ντράγκιτς 11(1), Λόρμπεκ 2, Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς 3.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54