Αντίο στο Ευρωμπάσκετ με ήττα στη 2η παράταση είπε η εθνική

Κρίμα και άδικο. Η εθνική στο τελευταίο της ματς στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, πάλεψε, ζήτησε τη νίκη που ήταν και το ζητούμενο της από την Κροατία αλλά λύγισε στη δεύτερη παράταση με 92-88 (70-70 κ.α.) και παίρνει τον δρόμο της επιστροφής.

Ήταν ένα παιχνίδι θρίλερ από το πρώτο ως και το τελευταίο λεπτό της δεύτερης παράτασης με τους Έλληνες διεθνείς να τα παίζουν όλα για όλα αλλά στο τέλος να μην μπορούν να πανηγυρίσουν αφού η μπάλα σε κρίσιμα σημεία δεν τους έκανε το χατίρι.

Η εθνική μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Κροάτες παίρνοντας μικρή διαφορά 17-11 με επιμέρους σκορ 10-5.

Ωστόσο η Κροατία είχε λύσεις με τον Ντρέιπερ που με δικούς του σερί 9 πόντους έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 25-21. Οι Κροάτες κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ αλλά οι παίχτες του Τρινκιέρι έβρισκαν λύσεις κοντά στο καλάθι και έκλεισαν το ημίχρονο με 34-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πάλι η Κροατία ήταν κυρίαρχη στους… αιθέρες κερδίζοντας τη μάχη των ριμπάουντ, όμως οι διεθνείς ήταν αποφασισμένοι να μην παραδοθούν εύκολα και κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ. Η εθνική έτρεξε ένα επί μέρους 7-2 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα πόντο 50-51.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στη τέταρτη περίοδο με τους Κροάτες να ξεφεύγουν με τέσσερις πόντους 65-61 μετά το τρίποντου του Ούκιτς, όμως ο Ζήσης με τρίποντο 10 δεύτερα πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 70-70 και έστειλε το ματς στη παράταση.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του έξτρα χρόνου η εθνική έχασε τον Βασίλη Σπανούλη που αποβλήθηκε με 5ο φάουλ αλλά βρήκε λύσεις επιθετικά από τους Ζήση και Καϊμακόγλου που την έφεραν μπροστά με 77-74. Με τρίποντο ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε στο 77-77 και ο Ζήσης έχασε ένα… άχαστο λέι-απ στην εκπνοή.

Στο δεύτερο πεντάλεπτο της παράτασης η Κροατία ξέφυγε με +7 (86-79) δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε, η εθνική απάντησε με σερί 7-0 (86-86) 1 και 30 πριν το τέλος, αλλά με καλάθι του Ντρέιπερ και βολές του Μπογκντάνοβιτς γράφτηκε ο επίλογος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70(κ.α.), 77-77 (α'παρ.), 92-88

Κροατία (Ρέπεσα-11/17 β., 30/58διπ., 7/22τριπ., 54ριμπ., 13ασ., 18λ., 3κλ., 3κ.): Τόμιτς 15, Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13(1), Μπογκντάνοβιτς 22(2), Σάριτς 3, Ρούντεζ 8(2), Ούκιτς 14(1), Σίμον 5(1), Μάρκοτα, Ζόριτς 6, Α. Ντέλας.

ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκέρι-30/35β., 20/47διπ., 6/27τρ., 42ριμπ., 13ασ., 8λ., 9κλ., 5κ.): Σλούκας 5, Μπουρούσης 21(1), Ζήσης 14(2), Σπανούλης 18, Περπέρογλου 1, Φώτσης, Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14(2), Μπράμος 7(1), Πρίντεζης.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54