Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή Ευρώπης

Μετά από κακή εμφάνιση ο Ολυμπιακός βρήκε τις δυνάμεις να πάρει μέσα στο ΣΕΦ τη νίκη με 88-83 επί της Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα και οδηγεί πλέον την «κούρσα» στον τρίτο όμιλο. Ντάνστον, Μάντζαρης, Λοτζέσκι, αλλά και οι Σλούκας και Πρίντεζης αμυντικά ξεχώρισαν από τους πρωταθλητές Ευρώπης απέναντι στους Γερμανούς που είχαν για κορυφαίο τους τον Ντιλέινι με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-39, 66-66, 88-83.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μεν δυνατά στο παρκέ, όμως αδυνατούσε να βρει έναν σταθερό αγωνιστικό ρυθμό με αποτέλεσμα η Μπάγερν να είναι κοντά στο σκορ καθ όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντάνστον που τα πήγε πολύ καλά τόσο επιθετικά όσο και στα ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Μάντζαρης που βοήθησε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να μπει με ένα +5 στην δεύτερη περίοδο (25-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μάντζαρης και Πρίντεζης τα πήγαν περίφημα και έβαλαν την «σφραγίδα» τους για να πάρει έστω προσωρινά μια διαφορά δέκα πόντων ο Ολυμπιακός. Η Μπάγερν από την πλευρά της προσπαθούσε ανεπιτυχώς να κλείσει τους διαδρόμους προς την ρακέτα της για να κλείσει το ημίχρονο με 47-39 με τρίποντο του Μάντζαρη.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Μπάγερν κατάφερε να μειώσει σε 47-44, όμως στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ ακόμα και στο +15 (66-51) στο 27΄.

…Όποιος πίστεψε ότι το παιχνίδι τελείωσε εκεί διαψεύστηκε, αφού οι πεισματάρηδες Γερμανοί άρχιζαν να ροκανίζουν την διαφορά με ένα εντυπωσιακό σερί 17-2 με το οποίο πέτυχαν να ισοφαρίσουν με το τέλος της τρίτης περιόδου (66-66).

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα, αφού η Μπάγερν πέρασε μπροστά στο σκορ και διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα που έφτασε ακόμη και το +5 (76-71) στα τέσσερα λεπτά πριν το δραματικό πια φινάλε!

Με ένα γρήγορο σερί 6-0 η ομάδα του Μπαρτζώκα πέρασε μπροστά με 77-76 με τον Πρίντεζη, για να φτάσει η διαφορά ακόμη και στο +7 (83-76) μια διαφορά που λόγω πείρας και έδρας θα έπρεπε να ήταν αρκετή έστω σε αυτόν τον μέτριο Ολυμπιακό για να «κλειδώσει» τη νίκη.  Όμως η αστοχία στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα λίγο έλλειψε να στοιχήσει ακριβά στους γηπεδούχους, αφού οι Γερμανοί με ένα σερί 6-0 στα 26΄΄ πριν τη λήξη μείωσαν σε 83-82.

Ωστόσο η ψυχραιμία του Σλούκα στις βολές στο τέλος και το καθοριστικό «στοπ» στο σουτ του Ντιλέινι στην τελευταία επίθεση των Βαυαρών έδωσαν ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του με 88-83 που έγινε με δύο ακόμα βολές του Πρίντεζη.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 19, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Πρίντεζης 13 (12ριμπ), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 12 (4), Λοτζέσκι 17

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν2, Σαφάρτζικ7 (2), Μπένζινγκ9, Ντζέντοβιτς13, Ντιλέινι20 (1), Ίντμπιχι10, Σάβοβιτς7 (1), Τέιλορ11 (1), Μπράιαντ4

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54