Με την υπογραφή Σπανούλη ο Ολυμπιακός πέρασε στο Top-16

Την περασμένη εβδομάδα ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης που λύτρωσε τον Ολυμπιακό στο φινάλε, απόψε ήταν η σειρά του Βασίλη Σπανούλη. Ο Kill Bill πήρε τους πρωταθλητές Ευρώπης στις πλάτες του και με δικά του τρίποντα όχι μόνο ανέτρεψε μία διαφαινόμενη ήττα από τη Μάλαγα, αλλά έδωσε τη πρόκριση στον Ολυμπιακό στο Top-16 της Ευρωλίγκα κερδίζοντας τους Ισπανούς με 82-74.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, όμως τα λάθη των «ερυθρολεύκων» κυρίως στον αμυντικό τομέα έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κλείσουν τη πρώτη περίοδο με +3 (23-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μάλαγα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, καθώς οι παίχτες του Μπαρτζώκα, ήταν άστοχοι επιθετικά, ενώ και στον αμυντικό τομέα αντιμετώπιζαν προβλήματα από τους Ισπανούς. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα εννιά πόντων (45-36) ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με +5 (46-41) μετά από τρίποντο του Περπέρογλου.

Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο +11 για τους Ισπανούς (56-45) στο 23’ με τους «ερυθρόλευκους» να φλερτάρουν με την πρώτη τους φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Σπανούλης ήταν εύστοχος σε καλάθι δύο πόντων και με συμπληρωματική βολή «κατέβασε» τη διαφορά στο -4 για τον Ολυμπιακό (58-54) και στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ευρώπης μείωσαν στο πόντο (60-59) με τρίποντο του Πέτγουεϊ. Το τρίτο μέρος έκλεισε με τους Ισπανούς να προηγούνται με τρεις (65-62) αλλά τον Ολυμπιακό να έχει ξαναμπεί γερά στο ματς.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Ισπανοί ξέφυγαν με +5 (67-62), όμως εκεί ήταν η ώρα του αρχηγού να «μιλήσει» και να αλλάξει τον ρου του αγώνα. Ο Σπανούλης με διαδοχικά τρίποντα έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό 68-67 στο 34’, ενώ ο ίδιος έγραψε το 71-67 στο 35’.  Με δύο συνεχομένα καλάθια από τον Ντάνστον ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 75-67 με τους «ερυθρόλευκους» να πετυχαίνουν επί μέρους σερί 13-0 και τελικά να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση για το Top-16 με 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-41, 65-62, 74-82

Μάλαγα (Πλάθα): Σαμπόνις 4, Βιδάλ, Καλογουέι 10, Σουάρεθ 10 (1), Γκρέιντζερ 6, Βάσκεθ 6, Τούλσον 2, Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 6, Χετσχάιμερ 11 (1), Κάνερ Μέντλεί 11 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Λο 3, Ντάνστον 13, Σπανούλης 21 (4), Περπέρογλου 8 (1), Σλούκας 3 (1), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης, Λοζέσκι 19 (3).

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 22/11/2013 - 22:33