Με την υπογραφή του Σπανούλη ο Ολυμπιακός νίκησε 95-82

Με τον αρχηγό του τον Βασίλη Σπανούλη να διαμορφώνει  με τρίποντο το τελικό 95-82, ο Ολυμπιακός νίκησε την Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ και μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά και στη δεύτερη φάση της Ευρωλίγκα. Οι Βασίλης Σπανούλης (28π., 9ασ.) και Στράτος Περπέρογλου (21π.) ήταν καταλυτικοί στη νίκη των «ερυθρόλευκων» κόντρα στην Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Δυνατά άρχισαν το ματς οι πρωταθλητές Ευρώπης και με όπλο τον κόσμο τους που κατέκλυσε το ΣΕΦ (έγινε soldaout) πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατήρησαν σε όλη την πρώτη περίοδο 27-19. Οι «ερυθρόλευκοι» όσο περνούσε η ώρα έβρισκαν ρυθμό και εξαπέλυσαν τη διαφορά στο +13 (37-24) για να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 47-40.

Η Φενέρ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σπανούλης περιορίστηκε αισθητά και οι Τούρκοι βρήκαν την ευκαιρία να ψαλιδίσουν τη διαφορά και να μειώσουν στο καλάθι 58-56 στο 26’ κάνοντας επιμέρους 11-2.

Όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε και πάλι αν ξεφύγει με +6 (62-56) στο 30’ με δύο καλάθια από τους Σπανούλη και Λοτζέσκι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η ώρα του Στράτου Περπέρογλου να βάλει και αυτός την υπογραφή του στο ματς βάζοντας εννιά συνεχόμενους πόντους (69-60) και έδωσε το έναυσμα στους Σπανούλη και Λοτζέσκι να τον ακολουθήσουν για να γραφτεί ο επίλογος με το τρίποντο του αρχηγού που διαμόρφωσε το τελικό 95-82

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-40, 62-56, 95-82

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 4, Σπανούλης 28 (4τρ., 5 ριμπ., 9 ασ.), Περπέρογλου 21 (3τρ., 5 ριμπ.), Σλούκας 2, Σίμονς 5 (4 ριμπάουντ), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3), Λοτζέσκι 14 (2).

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 4, Ονάν, Μπιέλιτσα 11 (1), Μαχμούτογλου 6 (2), Κλέιζα 7 (1), Βίντμαρ 8, Ζόριτς 13, Σιπάχι, Μπογκντάνοβιτς 16, Πρέλτζιτς 17 (3).

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54