Βαριά ήττα του Ολυμπιακού στο Μιλάνο

Στη χειρότερη φετινή του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός συνετρίβη στο Μιλάνο από την Αρμάνι με 81-51.

Κορυφαίοι των Ιταλών οι Λάγκφορντ και Χάκετ με 29 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε μόνο ο Πρίντεζης με 12 πόντους.

Καλό ξεκίνημα είχε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του αγώνα και σε καμία περίπτωση δεν διαφαίνονταν η συντριβή που θα ακολουθούσε. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-21 αλλά έκτοτε δεν ξαναφάνηκε στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν απέναντι σε μία ομάδα που δεν είχε λύσεις και δεν μπορούσε να αντιδράσει και μοιραία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 39-32. Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε οι παίχτες του Μπαρτζώκα δεν μπορούσαν να ανταποδώσουν και να ξαναμπούν στο ματς για να κυνηγήσουν μία ακόμα επική ανατροπή και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με +23 (63-40) ενώ στο φινάλε του ματς η Αρμάνι έπιασε το +30 για το τελικό 81-51.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 39-32, 63-40, 81-51

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τσερέλα 5, Μέλι 3, Χάκετ 17 (2), Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 29 (5), Σάμιουελς, Τουρέ, Ουάλας 2, Λαβάλ 10, Μος 2, Τζέρελς 13 (3).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 3, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 3, Σλούκας 7, Κόλινς, Σίμονς 6, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 7, Κατσίβελης, Λοζέσκι 5.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54