Σταμάτησε το σερί της εθνικής (81-72) από την Ιταλία

Στοπ στο σερί των τριών νικών έβαλε η Ιταλία στην εθνική στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Η εθνική που έπαιξε χωρίς τον Σπανούλη (προφυλάχτηκε για τη συνέχεια) έχασε με 81-72, μία ήττα που θα κουβαλάει και στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Το ζητούμενο για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είναι να κερδίσει οπωσδήποτε το μεσημέρι της Δευτέρας την Φινλανδία (15:30) για να μεταφέρει και μία νίκη στη δεύτερη φάση.

Οι Μπελικέλι και Αραντόρι έκαναν τη ζημιά στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που δεν είχε λύσεις για να τους σταματήσει, ενώ η εθνική πλήρωσε τα λάθη της και τις αδυναμίες της στο τρίτο δεκάλεπτο που έμεινε για αρκετά λεπτά χωρίς πόντο. Ο Ζήσης προσπάθησε να κρατήσει όρθια τη γαλανόλευκη ισοφαρίζοντας σε 70-70 στο 35’ όμως οι Έλληνες διεθνείς δεν είχαν «καθαρό» μυαλό στις τελευταίες φάσεις του αγώνα, δεν είχαν σωστές επιλογές και οι Ιταλοί έφτασαν στη νίκη βοηθούμενοι και από την διαιτησία που δεν σφύριξε κάποια φάουλ σε καθοριστικά σημεία.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 72-81

ΕΛΛΑΔΑ (Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16 (2), Περπέρογλου 12 (3), Φώτσης 2, Παπανικολάου 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7 (1).

Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Αραντόρι 8 (2), Τζεντίλε 16 (1), Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (2), Ντιένερ, Κουζίν 4, Ντατόμε 19 (3), Τσιντσαρίνι 9.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54