Εντυπωσιακή πρεμιέρα των Ελλήνων στο στίβο των Μεσογειακών

Εξαιρετική από κάθε άποψη ήταν η πρεμιέρα των Ελλήνων αθλητών στη πρώτη ημέρα στο στίβο στους Μεσογειακούς Αγώνες που γίνονται στη Μερσίνη.

Ο Κώστας Δουβαλίδης στα 110μ εμπ., ο Λυκούργος Τσάκωνας στα 200μ και η Στέλλα Λεδάκη στο επί κοντώ κατέκτησαν τα χρυσά μετάλλια, ενώ το ασημένιο κέρδισε ο Δημήτρης Τσιάμης στο τριπλούν και ο Σπύρος Λεμπέσης στον ακοντισμό.

Ο Δουβαλίδης στον τελικό κέρδισε με 13.45, καταρρίπτοντας το ρεκόρ αγώνων του Ισπανού Φελίπε Βιβάντσος με 13.53 (Αλμερία 2005), ενώ ισοφάρισε τη φετινή του καλύτερη επίδοση.

Εντυπωσιακός και ο Λυκούργος Τσάκωνας στα 200μ. Ο Έλληνας πρωταθλητής στον τελικό κατέβηκε στα 20.45, πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ (είχε 20,52), έπιασε το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μόσχας, ενώ «άγγιξε» και το ρεκόρ αγώνων του Ιταλού Τζιοβάνι Πουτζιόνι (20,44 από το Μπάρι το 1997).

Ανάλογη εμφάνιση πέτυχε και η Στέλλα Λεδάκη στο επί κοντώ. Η αθλήτρια από τα Χανιά με ατομικό ρεκόρ καθάρισε με την πρώτη τα 4.10μ. 4.20μ, 4.30μ, 4.40μ και 4.50μ, εξασφαλίζοντας το χρυσό μετάλλιο. Στη συνέχεια ανέβασε τον πήχη στα 4.61μ για να πιάσει το υψηλό όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μόσχας, χωρίς να τα καταφέρει.

Πάντως με τα 4.50μ η 25χρονη Λεδάκη ισοφάρισε τόσο το ατομικό της ρεκόρ, όσο και το ρεκόρ αγώνων της Νικόλ Κυριακοπούλου από τους προηγούμενους Μεσογειακούς Αγώνες στην Πεσκάρα το 2009.

Το δεύτερο μετάλλιο του σε Μεσογειακούς Αγώνες κατέκτησε ο Δημήτρης Τσιάμης στο τριπλούν, που όπως το 2009 στην Πεσκάρα έτσι και στη Μερσίνα ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στον τελικό του τριπλούν με άλμα στα 17,00 μ.

Τέλος, το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε στον ακοντισμό ο Σπύρος Λεμπέσης με βολή στα 78.53μ.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54