Στους «16» του κόσμου η εθνική Νέων, 1-1 με Παραγουάη

Η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου κάτω των 20 ετών αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην Τραπεζούντα με αντίπαλο την Παραγουάη και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου U-20 που διεξάγεται στην Τουρκία.  Με κλήρωση θα βγει η πρώτη και η δεύτερη ομάδα στον τέταρτο όμιλο, καθώς Ελλάδα και Παραγουάη ισοβάθμισαν στην πρώτη θέση με πέντε βαθμούς, με απόλυτη ισορροπία σε όλα τα κριτήρια. Η ομάδα του Τσάνα που έχασε σωρεία ευκαιριών, άνοιξε το σκορ στο 68΄ με τον Διαμαντάκο, όμως η Παραγουάη ισοφάρισε στο 73΄ με τον Μοντενέγκρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Παραγουάη αγωνιζόταν από το 24΄ με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Γκόμεζ.

Μόλις στο 7ο λεπτό οι διεθνείς μας έφτασαν πρώτοι στο γκολ, όταν με μακρινό σουτ ο Μπουχαλάκης υποχρέωσε τον Μορέλ σε πολύ δύσκολη επέμβαση βγάζοντας με υπερένταση σε κόρνερ. Η  απάντηση των Παραγουανών ήρθε στην αμέσως επόμενη φάση με πολύ επικίνδυνη σέντρα του Σανάμπρια που έβγαλε σε κόρνερ σωτήρια ο Σταφυλίδης.

Η εθνική μας ομάδα στο 13ο λεπτό έφτασε και πάλι μια ανάσα από το γκολ, όμως και πάλι ο Μορέλ ήταν αυτός που είπε «όχι» στον Μπουχαλάκη  και κράτησε το 0-0.

Στο 18ο λεπτό ο Κολοβός με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα άουτ, σπαταλώντας άλλη μια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ η εθνική μας ομάδα.

Η εθνική μας ομάδα από το 24΄ απέκτησε πλεονέκτημα, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Γκουστάβο Γκόμεζ με 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Διαμαντάκο.

Με παίκτη παραπάνω η ομάδα του Τσάνα έγινε ακόμη πιο επιθετική και στο 26΄ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, όμως η κεφαλιά του Κουρμπέλη δεν βρήκε στόχο από κοντά. Η Παραγουάη από την απέναντι πλευρά πρόσεξε όπως ήταν φυσικό ακόμη περισσότερο τα νώτα της και έκλεισε καλά τους  χώρους στα μετόπισθεν . Η κατοχή της μπάλας για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν μεν μεγάλη, πλην όμως άκαρπη και φλύαρη, καθώς εξανεμιζόταν λίγο έξω από τα καρέ του Μορέλ.

Στο 42΄ Μπουχαλάκης και Μορέλ ήταν και πάλι πρωταγωνιστές, αλλά και πάλι με την ίδια κατάληξη με τον Παραγουανό πορτιέρο να ελέγχει την φάση και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ από το μακρινό σουτ του Έλληνα διεθνή στράϊκερ.

Το δοκάρι σταμάτησε στο 45΄ την εθνική μας ομάδα, όταν ο Σταφυλίδης μόνος από αριστερά με ένα καλοζυγισμένο μακρινό σουτ σημάδεψε την αριστερή γωνία του Μορέλ, όμως η μπάλα προσέκρουσε το αριστερό κάθετο δοκάρι της Παραγουάης και έμεινε το 0-0 στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια γεύση και στο δεύτερο ημίχρονο με την Ελλάδα να είναι μονίμως σε θέση επίθεσης, εκμεταλλευόμενη τον χώρο που της έδωσε η ομάδα της Παραγουάης.

Στο 68ο λεπτό καρποφόρησε η υπεροχή της εθνικής μας: Από εκτέλεση φάουλ του Σταφυλίδη η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας της Παραγουάης, εκεί όπου ο Διαμαντάκος με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Μορέλ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Η Παραγουάη στην μοναδική ίσως ευκαιρία που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 73΄: Από εκτέλεση πλάγιου άουτ και ολιγωρία της ελληνικής άμυνας, η μπάλα έφτασε στον Μοντενέγκρο που με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι νίκησε τον Καπίνο (1-1).

Η Ελλάδα στο 79΄ έχασε σπάνια ευκαιρία να κάνει το 2-1, όμως ο Διαμαντάκος έβαλε άτσαλα το σώμα του ολομόναχος προ του Μορέλ και δεν έπιασε την μπάλα όπως ήθελε και χάθηκε έτσι η ευκαιρία.

Μέχρι το τέλος η ομάδα του Τσάνα, πίεσε, προσπάθησε για το γκολ όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Μορέλ και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε και τις δύο ομάδες στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Διατητής: Μπακαρί Γκασάμα

Ελλάδα (Τσάνας):  Καπίνο, Σταφυλίδης, Τριανταφυλλόπουλος (36΄ Μπουγαΐδης), Μπάλλας, Φουρλάνος, Διαμαντάκος, Κολοβός, Λυκογιάννης (60΄ Γιαννιώτας), Κουρμπέλης, Κωνσταντινίδης, Μπουχαλάκης (73΄ Πέλκας).

Παραγουάη (Χένες): Μορέλ, Μαρέκο, Παρέδες, Αλόνσο, Γκόμεζ, Ραμίρεζ (74΄ Κορέα), Σανάμπρια (58΄ Χιμένεθ), Γκονζάλεζ (46΄ Μοντενέγκρο), Πίρις Ντα Μότα, Μπαλμπουένα, Ρόχας

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ελλάδα – Παραγουάη  1 – 1 (68΄ Διαμαντάκος – 73΄ Μοντενέγκρο)

Μάλι – Μεξικό  1 – 4  (62΄ Ντιαλό – 2΄ Μπουένο, 13΄ Κορόνα, 69΄ Εσκομπόζα, 86΄ Λούνα)