Λύγισε η εθνική από το Ουζμπεκιστάν

Δεν κατάφερε η εθνική ομάδα των νέων να συνεχίσει το ταξίδι της στο όνειρο στο Παγκόσμιο κύπελλο κάτω των 20 ετών που γίνεται στη Τουρκία, καθώς ηττήθηκε από το Ουζμπεκιστάν με 3-1 στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Οι Ουζμπέκοι άνοιξαν το σκορ στο 27’ με τον Μακστάλιεφ, η εθνική ισοφάρισε στο 33’ με πέναλτι του Σταφυλίδη, όμως στο 60’ το Ουζμπεκιστάν πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με το πέναλτι του Σεργκέεφ και η εθνική έμεινε με δέκα λόγω αποβολής με κόκκινη του Κουρμπέλη και στο 83’ ο Ραχμάνοφ πάλι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μουδιασμένα μπήκε η εθνική στο παιχνίδι χωρίς να μπορεί να πάρει τον έλεγχο του αγώνα αλλά και χωρίς όμως να απειληθεί ιδιαίτερα. Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (27’) το Ουζμπεκιστάν άνοιξε το σκορ με «ξερό» σουτ του Μακστάλιεφ που έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στο βάθος της εστίας του Καπίνο (1-0).

Οι παίχτες του Κώστα Τσάνα αντέδρασαν άμεσα καθώς έξι λεπτά μετά (33΄) ο Διαμαντάκος ανατράπηκε μέσα στη περιοχή και ο Σταφυλίδης από τα έντεκα βήματα νίκησε Αμάνοφ φέρνοντας το ματς στα ίσα (1-1).

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε για την εθνική στο 60ο λεπτό όταν βρέθηκε να παίζει με παίχτη λιγότερο και παράλληλα να είναι και πάλι πίσω στο σκορ. Ο Κουρμπέλης ανέτρεψε στη περιοχή τον προσωπικό του αντίπαλο, τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα και οι Ασιάτες ευστόχησαν στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Σεργκέεφ (2-1). Επτά λεπτά πριν το φινάλε η εθνική ολοκλήρωσε την παρουσία της στα γήπεδα της Τουρκίας με το τρίτο γκολ που δέχτηκε και αυτό από την άσπρη βούλα με το εύστοχο πέναλτι του Ραχμάνοφ (3-1). Στο 86’ η αριθμητική ισορροπία επανήρθε καθώς και το Ουζμπεκιστάν έμεινε με δέκα παίχτες λόγω της αποβολής του Γιουλντάσοφ με δεύτερη κίτρινη, όμως οι Έλληνες διεθνείς δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το σε βάρος τους σκορ και ηττήθηκαν με 3-1.

Κίτρινες: 5' Κουρμπέλης, 85' Κωνσταντινίδης, 87' Τριανταφυλλόπουλος - 30' Γιουλντάσοφ, 79' Ραχμάνοφ

Κόκκινες: 60' Κουρμπέλης (2η κίτρινη) - 86' Γιουλντάσοφ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Ντουέ (Ακτή Ελεφαντοστού)

ΕΛΛΑΔΑ: Καπίνο, Σταφυλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλας (58' Μπουγαΐδης), Φουρλάνος, Διαμαντάκος, Κολοβός, Γιαννιώτας (73' Ράνος), Κουρμπέλης, Κωνσταντινίδης, Μπουχαλάκης (67' Μπακασέτας).

Ουζμπεκστάν: Αμάνοφ, Σμασιντίνοφ, Ραχμάνοφ, Γιουλντάσοφ, Φόμιν, Μακστάλιεφ, Κόζακ (81' Ουρμπινόεφ), Τουράποφ (89' Γιουσούποφ), Σεργκέεφ (85' Κακίμοφ), Σαμπιρχοτζάεφ, Ουμπαϊντουλάεφ.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 02/07/2013 - 21:36