Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 28ης αγωνιστικής

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκα, καθώς Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός νίκησαν Ξάνθη και Εργοτέλη αντίστοιχα και μοιράζονται την πρώτη θέση της βαθμολογίας, αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο ο Ολυμπιακός, ενώ εκκρεμεί η εκδίκαση της έφεσης του Παναθηναϊκού κατά της πρωτόδικης απόφασης της Σούπερ Λίγκα που είχε επιβάλλει ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών για τα όσα έγιναν στη Λεωφόρο στο «αιώνιο» ντέρμπυ. Η 28η αγωνιστική διεξήχθη χωρίς φιλάθλους, λόγω της απόφασης του Υπουργού Αθλητισμού μετά τα τελευταία κρούσματα βίας στα γήπεδα.
Ο Ολυμπιακός μέσα σε 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο πήρε αυτό που ήθελε και νίκησε με 2-0 την Ξάνθη στο «Καραϊσκάκη». Τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχαν οι Ντομίνγκεζ (57΄) και Αφελάϊ (69΄), απέναντι στην Ξάνθη που έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 67΄ με τον Καπετάνο.
Πολύ καλός κατά διαστήματα ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Κρήτη με 2-0 επί του Εργοτέλη με τέρματα που πέτυχαν οι Μπεργκ (30΄) και Ατζαγκούν (40΄).
Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το ματς ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, με τον «δικέφαλο του βορρά» να τελειώνει ταιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Κάτσε στο 79΄.
Με το ίδιο σκορ (0-0) έληξε και το παιχνίδι στους «Ζωσιμάδες», όπου ο ΠΑΣ Γιάννενα αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Παναιτωλικό στο ντέρμπυ για την 5η θέση που οδηγεί στα πλέϊ οφ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 10΄ με τον Μαρτίζες.
«Ζωντανός» στη διεκδίκηση της 5ης θέσης παραμένει και ο Ατρόμητος που λύγισε στο Περιστέρι την αντίσταση του Πανθρακικού με 2-0. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μαρσελίνιο (21΄) και Ουμπιδες (44΄).
Το πιο χορταστικό παιχνίδι της αγωνιστικής με πέντε γκολ, τέσσερα (!) πέναλτυ και ένα δοκάρι έγινε ίσως στην Κέρκυρα όπου η ομώνυμη ομάδα συνέτριψε με 4-1 τον «καταδικασμένο» ΟΦΗ. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Κοντός (21΄, 58΄ πεν.), Ανδρεόπουλος (55΄) και Γκόμες (72΄), ενώ οι Κρητικοί που τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ροβίθη στο 41΄ είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μαϊρον στο 31΄ με πέναλτυ. Η Κέρκυρα είχε δύο χαμένα πέναλτυ επίσης με τον Γκόμες (21΄) και Καϊκούτ (42΄) ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι.
Μεγάλη νίκη και με το ίδιο σκορ (4-1) πήρε και η Καλλονή στη Λέσβο επί της Βέροιας. ΤΑ γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Ντελγκάδο (12΄), Λεοζίνιο (17΄, 71΄) και ο Αντέγιο στις καθυστερήσεις (90΄+3΄), απέναντι στην ομάδα της Βέροιας που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Καλτσα στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 19΄ ο Ντελγκάδο έχασε πέναλτυ που απέκρουσε ο Τζιιναρ, ενώ οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι με τους Πετρόπουλο (35΄) και Μοχάμεντ (42΄).
Πανιώνιος και Πλατανιάς αναδείχθηκαν «κόλλησαν» στο μηδέν στο παιχνίδι που έγινε στη Νέα Σμύρνη (0-0), με τους γηπεδούχους να έχουν πάντως ένα δοκάρι στο 31΄με τον Φουντα.
Τέλος, ο Λεβαδειακός πήρε άνευ αγώνος με 3-0 τη νίκη επί της Νίκης Βόλου που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.