«Ζωντανή» παραμένει η Ελλάδα στο Ευρωμπάσκετ 79-75 την Ισπανία

«Είμαστε ακόμη ζωντανοί» «τραγούδησαν» στους Ισπανούς οι Έλληνες διεθνείς που πέτυχαν μια σπουδαία από κάθε απόψε νίκη με 79-75 στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Η εθνική σαν… ροκ συγκρότημα που σέβεται πάνω από όλα τον εαυτό του και στη συνέχεια τους θαυμαστές του, όχι μόνο άντεξε στο τεντωμένο σχοινί που βρίσκονταν πριν το ματς αλλά κέρδισε πανάξια και το χειροκρότημα για την πολύτιμη νίκη που πέτυχε που της ανανεώνει τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αρκεί βέβαια να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο και με ανάλογες εμφανίσεις στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια με την Σλοβενία (14/9) και την Κροατία (16/9) όπου θέλει μόνο νίκες για να προκριθεί.

Μουδιασμένα ξεκίνησε η εθνική το ματς ωστόσο η επιλογή του Τρινκιέρι να χρησιμοποιήσει τον Καββαδά έπιασε τόπο καθώς ο νεαρός σέντερ φόρτωσε από νωρίς τον Μαρκ Γκασόλ με δύο φάουλ ενώ ο Σπανούλης στο 8’ τον χρέωσε με τρίτο και σκόρπισε τον προβληματισμό στο ισπανικό στρατόπεδο. Η εθνική αντιμετώπιζε προβλήματα στον αμυντικό τομέα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί και έκλεισαν τη πρώτη περίοδο με +10 (16-26).

Γυάλιζε το μάτι τους

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μάτι των παιχτών του Αντρέα Τρινκιέρι… γυάλιζε, και οι Έλληνες διεθνείς έκαναν ένα ονειρεμένο καμ-μπακ καθώς βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, περιόρισαν στο ελάχιστο τα λάθη τους (οι Ισπανοί έκαναν το ένα πίσω από άλλο), και όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά αλλά στο 18’΄πήραν προβάδισμα με τρεις (37-34) για να διατηρήσουν τη διαφορά μέχρι τη κόρνα της γραμματείας για τη λήξη του ημιχρόνου (41-38).

Όπλο η καλή άμυνα

Με όπλο τη καλή άμυνα η εθνική συνέχισε να κοιτάει στα μάτια τους «φούριας ρόχας» και αν δεν είχε το άσφαιρο πεντάλεπτο στη τρίτη περίοδο, θα είχε διευρύνει το σκορ. Οι Ισπανοί που παραμένουν ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, πέτυχαν σερί 7-0 και με κινητήριο μοχλό τον Γκασόλ που πέτυχε 11 πόντους σερί πέρασαν μπροστά με 50-57.

Πείσμα και νίκη

Η διαφορά πείσμωσε τους διεθνείς που συνέχισε να παίζει σκληρή άμυνα, αλλά βρήκε και τον τρόπο να πετυχαίνει εύκολα καλάθια με μπροστάρη τον Σπανούλη που με πέντε σερί πόντους ξανάβαλε μπροστά την γαλανόλευκη 62-61. Καθοριστικά καλάθια πέτυχαν οι Μπουρούσης (68-64) και Μπράμος (70-66) στα 2 λεπτά και κάτι πριν το φινάλε. Ο Μπράμος με τρίποντο 59 δεύτερα πριν το τέλος ανέβασε τη διαφορά στο 75-68 και ουσιαστικά σφράγισε τη πανάξια νίκη της εθνικής επί της Ισπανίας (79-75).

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκουιλάρ 3, Φερνάντεθ 20 (4), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ρέι , Καλντερόν 5 (1), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9 (1), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 2, Μ. Γκασόλ 20 (1), Γκάμπριελ , Μουμπρού 3 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης10, Ζήσης 4 (1), Σπανούλης 20 (3), Περπέρογλου , Φώτσης, Παπανικολάου 5 (1), Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11 (2), Μπράμος 8 (2), Πρίντεζης 10

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54