Mεγάλη νίκη στην Ισπανία ο Παναθηναϊκός

Με πρωταγωνιστές τους Λάσμε, Κάρι και Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα με 72-64 μέσα στην Ισπανία επί της Λαμποράλ Κούτσα για τη φάση των «16» της Ευρωλίγκα.

Με όπλα την πολύ καλή άμυνα, αλλά και το μυαλωμένο παιχνίδι στην επίθεση η ομάδα του Πεδουλάκη πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, που το διατήρησε μέχρι το τέλος και της δεύτερης περιόδου. Οι Βάσκοι που τα περίμεναν όλα από τους Ερτέλ και Πλάις, έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλά ποσοστά κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι και να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με 41-35. Στα κρίσιμα σημεία «μίλησαν» η κλάση των Λάσμε και Κάρι που με προσωπικά καλάθια κράτησαν «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό σε μια περίοδο που οι γηπεδούχοι ανέβαζαν συνεχώς στροφές.

Στην τελευταία περίοδο η άμυνα των παικτών του Πεδουλάκη έγινε ακόμα πιο σιφκτή, υποχρεώνοντας τους Βάσκους σε πολλά λάθη που αξιοποίησε με το καλύτερο τρόπο ο Παναθηναϊκός που ξαναβρήκε την ευστοχία του από μακρινλη απόσταση και τελικά η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα για τους νταμπλούχους Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 32-34, 52-48, 64-72

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαινόλντι, Νοτσιόνι 8, Ποέτα, Χάνγκα 6, Ντιόπ 2, Χοτζ, Σαν Εμετέριο 7, Πλάις 17, Ερτέλ 13 (1), Γέλινεκ 6 (2), Κοσέρ 5 (1).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (1), Κάρι 10 (2), Μπατίστ 4, Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 20, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 10, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 2.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54