Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Κυριακής – 15η αγωνιστική

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκα, καθώς ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το «Βικελίδης» επικρατώντας με 2-0 του Άρη, ενώ ο ΠΑΟΚ συνέτριψε στη Νέα Σμύρνη την Καλλονή με 5-2.

Η ομάδα του Μίτσελ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ουραγό πλέον Άρη και πήρε το «τρίποντο» στο πρώτο μισάωρο με γκολ των Ντομίνγκεζ (6΄)  και Βάϊς (27΄) διατηρώντας συγχρόνως την διαφορά των οκτώ βαθμών στην κορυφή από τον δεύτερο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του βορρά» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Περόνε με πέναλτυ από το 6ο κιόλας λεπτό, στη συνέχεια πέτυχε πέντε σερί γκολ με τους Ολίσε (14΄), Σαλπιγγίδη (29΄, 54΄), Αναστασιάδη (αυτογκόλ στο 56΄) και Βούκιτς στο 59΄, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στη νίκη του. Η ομάδα της Λέσβου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 87΄ με τον Μανούσο.

Με γκολ του Μπαράλες στο 60ο λεπτό από το σημείο του πέναλτυ ο Αστέρας λύγισε με 1-0 την αντίσταση του Πανιωνίου και έπιασε στην 4η θέση της βαθμολογίας τον Παναθηναϊκό με 24 βαθμούς.

Χορταστικό ματς με πέντε γκολ έγινε στην Ριζούπολη όπου ο Απόλλωνας κέρδισε με 3-2 τον Πανθρακικό και «ξεκόλλησε» από την ουρά της βαθμολογίας. Τα γκολ για την «ελαφρά ταξιαρχία» πέτυχαν οι Κορμπος (45+3΄ με πέναλτυ, 57΄) και Αργυρόπουλος (81΄) ο οποίος όμως αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα στο 87΄,  κάτι που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η θρακιώτικη ομάδα που πέτυχε δύο γκολ σε τρία λεπτά !  Πρώτα ο Ντος Σάντος (89΄) και μετά ο Κοραντίνι (90+2΄), έδωσαν άγρια ομορφιά στο ματς.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε και η Βέροια που επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού με γκολ του Μοχάμεντ στο 71΄ και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Τέλος στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ με γκολ του Παπάζογλου στο 7΄ νίκησε με 1-0 τον Λεβαδειακό που τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα του Ιωαννίδη στο 89΄.